Prlovský drvař 2018

Dřevorubecká soutěž o "Zlatou pilu"

"Zlatá pila" (ne)putovní trofej pro vítěze Prlovského drvaře

V sobotu 12.5. 2018 proběhl v malebné Valašské vesničce Prlov dřevorubecký festival. Prlovský drvař měl své další pokračování, tentokrát již třetí.....

Tomáš Jančík a Ing. Jaromír Kratina, dvě jména jenž rozhýbala tuto nevelkou půvabnou vesničku nedaleko Zlína. Tomáš jako profesionální dřevorubec dal myšlenku a zápal, Jaro jako starosta prostředky, prostory a kontakty. Oba společně pak obrovkou spoustu času a práce. Pro oživení byl osloven nedaleko sídlící Staňa Migdál, který nejprve dovezl nějaké své sbírkové historické pily, netrvalo však dlouho a předložil také svoji myšlenku, kterou pro letošní ročník i realizoval, skutečnou "zlatou pilu", neputovní trofej pro vítěze.

Z prostorových důvodů postrádá tato soutěž sice tradiční vyvrcholení, disciplínu "kácení na přesnost", to jí však nijak neubírá na atraktivitě. Ono také dostat do prostor u kulturního domu, navíc protkaných spoustou nadzemních vedení pět dvacetimetrových klád s rizikem, že někomu "to ulétne", opravdu není možné. I tak je celý den nač koukat. Výměna řetězu, kombinovaný řez, řez na podložce, zápichový řez, spojovaný řez, sekání špalků a opět tradiční odvětvování při celkem třiceti soutěžících, to je záruka, že nuda tu nemá místo. K tomu, podobně jako v Adršpachu, klání borců Eurojacku https://www.youtube.com/watch?v=3ECudij7_TA , spousta soutěží pro děti a diváky. Stánky související s programem les a dřevo, historické pily, to je zábavy více než dost. A k tomu tradiční tombola. Že má akce svoji pozornost a váhu, dokládá i návštěva hejtmana Zlínského kraje Jiřího Čunka.

Bravo pánové !Byly vypsány dvě kategorie profi a hobby, 22 profesionálů a 7 hobíků je pořádná porce závodění. Do čela závodiště byla umístěna nová a krásná trofej a po úvodních projevech hlavních pořadatelů a hejtmana Zlínského kraje se mohlo začít závodit.

Výměna řetězu, kombinovaný řez, řez na podložce, řez zápichem a spojení řezů, šikmý řez a spojení řezů, přesekávání špalků a závěrečné odvětvování kmene. Disciplíny tradiční, zvláštní zřetel byla věnována také bezpečnosti práce, která byla hodnocena samostatně.

Zde jsou výsledky celodenního práce soutěžících profesionálů:

V kategorii Hobby to znamená i některé bývalé profi dřevorubce bylo toto pořadí :

Jiří Valchář start. číslo 31, měl obrovskou smůlu, jeho odstoupení ze soutěže zapříčinila na místě neopravitelná porucha jeho motorové pily. Ono "D" tedy neznamená klasickou diskvalifikaci.

Stupně vítězů v kategorii profi a Stanislav Migdál

Vítězové kategorie profi, Tomáš Jančík, Staňa Migdál

Vážení přátelé, soutěžící a diváci.

Držme palce, pěsti této velice zajímavé soutěži a jejím skutečně zapáleným pořadatelům.