Dřevorubec roku 2018 Adršpach

Jako dosud každý rok byla třetí lednová sobota dnem s červenou výstrahou pro všechny ty, kteří mají nějaký vztah k dřevorubectví, dřevorubeckému sportu a vůbec všemu co se týká lesa, dřeva a strojů pro jeho zpracování a dopravu. Pavel Cohla uspořádal jubilejní 10. ročník dnes již mezinárodní soutěže dřevorubců amatérů a profesionálů. O její kvalitě a obtížnosti svědčí účast některých bývalých i současných soutěžících na mezinárodním mistrovství České republiky  dřevorubců v disciplínách dle asociace ialc (mezinárodní asociace dřevorubeckého sportu).

Pravidelní návštěvníci, soutěžící i pořadatelé byli zvědaví zda domácí Jakub Vajda překoná dalšího "Adršpašana"  Ondřeje Jirmanna a dosáhne na hattrick v počtu celkových vítězství. Jakub začal svižně, v první disciplíně (pila), skončil druhý, příprava zápřahu pro LKT mu trochu unikla jako čistokrevnému dřevaři (7), při zvedání polena na valník prokázal

že tahat celý den motorovou pilu a řádně se s ní ohánět, je možná lepší než posilovna a zvítězil v ní. Stejně tomu bylo i v přesekávání polena sekerou, navíc v obou disciplínách zvítězil s příjemným náskokem. Odvětvování mu opět trochu uteklo, ale tady šlo o sekundy. Mezi vítězem a Jakubem (5. místo), byly pouhé dvě ! Dosavadní výsledky daly součet 15 bodů, náskok na druhého Jardu Houhu 14 bodů a třetího Tomáše Jančíka dokonce 23 bodů. Ač se Jakub při finálové soutěži, kácení na cíl nejspíš zcela úplně nesoustředil, možná podvědomě viděl ten kmen ještě jako celý strom, skončil na 5. místě, získal však celkově nejnižších 21 bodů a dokázal tak již potřetí za sebou zvítězit.

Jarda Houha je jedním z účastníků mistrovství ČR dřevorubců kde dosahuje solidní výsledky. Podobně jako Jakub Vajda se každý den ohání v lese s pilou. Pro drobné chyby však v jednotlivých disciplínách sbíral body o něco vyšší (6,4,5,5,9) a ani třetí místo v kácení na cíl mu nepomohlo Jakuba porazit a skončil za ním druhý.

Tomáš Jančík, Valach jak se patří, zástupce "vyslanců" Zlínského BC servisu a Stani Migdála, pořadatel soutěže "Prlovský drvař" ukázal, že je "ředitelem" této soutěže na svém místě. Začátek aspiroval na velký tlak na Jakuba (4,1), fyzické soutěže nejspíš trochu podcenil (8,7). Absolutní smůla při odvětvování (18), ho však poslala na třetí místo. Tomáš se musel vracet kvůli spadlému pásmu, po té mu ještě spadl řetěz a z toho pramenily další drobné chyby.

Kompletní výsledky a startovní listinu najdete zde.

Možnost dosažení hattricku Jakubem Vajdou a opět na leden příjemné zimní počasí, přilákalo velké množství diváků kteří sledovali i "minizávod" Eurojaku, další formy dřevorubeckého sportu. Dále pak ukázky těžké lesní techniky, expozice prodejců malé lesní a zahradní techniky, práci dřevosochařů a výstavu historických řetězových pil včetně ukázek řezání. Okusit jízdu v terénu s vozy Land Rover, případně na koních. Hlad se dal zahnat v několika stáncích včetně grilovaného pašíka. Vše doprovázely výtečné komentáře Pavlů Cohly a Sauera.

Foto zdroj: Jaroslav Nyč