image image image

Tabulky

Tabulky pro výpočet objemu kulatiny online s možností

uložení na webu a vytisknutí

Katalog

Katalog výrobců, prodejců lesní techniky a náhradních dílů, poskytovatelů služeb v lesnictví. Do katalogu se můžete jednoduše přidat a prezentovat Vaší firmu

Diskuze

Jestliže potřebujete s něčím poradit, navštivte naše diskuzní fórum

  • Tabulky
  • Katalog
  • Diskuze

Historie traktorů v lesním hospodářství

Traktory sehrály důležitou roli již na začátku 19. století. První traktory nevypadaly tak, jak je známe dnes, ale byly to spíš samojízdné pluhy nebo speciální zemědělské tahače. Šlo o zdokonalené parní stroje, které byly pro lesní hospodářství zcela nevhodné.

První prakticky použitelný traktor pochází z USA a byl sestrojen v roce 1901. V první polovině dvacátých let se začal vzmáhat traktorový průmysl i u nás. Byl inspirovaný především zahraničními stroji.

Průkopníkem traktorů v tehdejším Československu se staly firmy Českomoravská – Kolben – Daněk a továrna Wichterle – Kovařík v Prostějově. Později se přidali i výrobci Praga, Škoda, Wikov a Svoboda. Do lesního hospodářství se traktory zapojily v 30. letech 20. století., šlo o zemědělské traktory, které byly používány jen jako dopravní prostředky. Ty dopravovaly dřevo ke zpracovateli.

Druhá světová válka vývoj traktorů zcela zastavila, ale paradoxně právě její důsledky vyzdvihly traktorový průmysl tam, kde je dnes. Po roce 1945 se jako reakce na úbytek potahů a dělníků v lesním hospodářství začínají dovážet traktory ze zahraničí značek Hanomag, Lanz – Buldog, Fiat, Caterpilar a mnoho dalších. Z českých značek mají už na trhu ustálené místo traktory Zetor a Škoda. Do lesního provozu byly také po roce 1945 zaváděny pásové traktory, ale pro svoji složitou údržbu, poruchovost podvozku a omezené možnosti přepravy po silnicích je postupem času kolové traktory zcela vytlačily.

Většího uplatnění v lesním hospodářství se dočkaly jen typy Zetor 35 Super, Zetor 50 Super a Škoda 30. Po socializaci hospodářství po roce 1948 docházelo postupně k rušení prvorepublikových výrobců traktorů a přetrval pouze Zetor, který vyrábí traktory dodnes.

Autor: Ondřej Smetana

Poslední komentáře

Tabulky pro výpočet
Dobrý den, 1) Délka kulatiny by mohla zůstávat dok
Husqvarna 560 XP
mam 560xp i 562xp a nemuzu si je vynachvalit,sem t
Husqvarna 560 XP
Mam pilu přes 3 roky - těžby, probírky, prořezávky

Poslední v diskuzi

Obrázky v galerii

Bottom Image Bottom Image Bottom Image Bottom Image

Bottom Image Bottom Image Bottom Image Bottom Image