image image image

Tabulky

Tabulky pro výpočet objemu kulatiny online s možností

uložení na webu a vytisknutí

Katalog

Katalog výrobců, prodejců lesní techniky a náhradních dílů, poskytovatelů služeb v lesnictví. Do katalogu se můžete jednoduše přidat a prezentovat Vaší firmu

Diskuze

Jestliže potřebujete s něčím poradit, navštivte naše diskuzní fórum

 • Tabulky
 • Katalog
 • Diskuze

Vimek 606 TT / Vimek 608

Výrobcem stroje je švédská společnost Vimek AB. Společnost se zabývá strojírenskou výrobou od počátku minulého století. Výroba strojů pro lesnictví je nosným programem společnosti  od osmdesátých let dvacátého století. Model 606, se vyrábí od roku 1995 a již bylo vyrobeno přes 530 kusů. V roce 2009 přišel na trh větší model 608.

Vyvážecí soupravy VIMEK 606 TT používají ke své práci společnosti, které potřebují malé robustní a spolehlivé stroje pro práci v obtížném terénu, které jsou současně šetrné k půdnímu povrchu. Hlavními odběrateli jsou lesní společnosti, stavitelé elektrických sítí, správy státních parků a hasičské sbory v zemích Evropy, střední a severní Ameriky.

O výjimečnosti strojů nesoucích název společnosti VIMEK AB svědčí nejen množství prodaných strojů, ale i četná ocenění z lesnických výstav a veletrhů (ELMIA, GOLDEN CONE atd.)

Stroj je používán pro soustřeďování dřeva po těžbě harvestory či po motomanuální těžbě spojené s výrobou sortimentů přímo v porostech. Vyvážecí souprava Vimek 606 TT  6 WD je ideální stroj pro porosty o hmotnatosti do 1,2 m3 model 608 je určen i pro silnější porosty.

Šířka stroje je 180 cm.Vyrábí se ve třech délkových provedení. V ČR se osvědčila nejdelší verze 6,5 m. Provedení 6,5m je vhodné pro odvoz dvou hrání 2m výřezů. Plně naložený stroj má měrný tlak na půdu jen 30-40 kPa. Měrný tlak na půdu je srovnatelný s pásovými vyvážecími soupravami se stejnou nosností. Světlost 40 cm, úhel zatočení 42 stupňů.

Snadná manévrovatelnost, vysoká pohyblivost, dobrá stabilita, malý měrný tlak na půdu a šetrnost kol k půdnímu povrchu umožňují vyklizování výřezů přímo od pařezu z  porostů nad čtyřicet let.

Pro snadnější a rychlejší nakládání a skládání dřeva se stroj, je-li to nutné, stabilizuje pomocí dvou hydraulických válců, čímž dojde k fixaci polohy přední a zadní části (úspora času ve srovnání s teleskopickými podpěrami). Ovládání je z kabiny řidiče.Přední náprava je trvale hnaná, je vybavena uzávěrkou diferenciálu. Náhon zadních náprav je možné zapínat a vypínat dle potřeby.

Vyvážecí soupravu lze převážet po vlastní ose jako „ pracovní stroj samojízdný“ kdy maximální povolená rychlost je 20 km v hodině. Potřebné osvětlení je odnímatelné a je dodáváno společně se strojem.

Jako příslušenství jsou k dispozici sněhové řetězy, kolové pásy a radiem dálkově ovládaný naviják který je umístěn na rameně hydraulické ruky.

Průměrný denní výkon se pohybuje od 30 do 35 m3 při osmihodinové pracovní době a jednom operátorovi – 550-600 m3 měsíčně. Při prodloužených směnách a 2 operátorech je denní výkon cca 50 m3 a cca 1000 m3 měsíčně. Spotřeba nafty: 1,6 až 1,8 l/Mth – 12 –14 l/ den. ( 0,4 l / m3). I při prodloužených směnách stačí 20 l nádrž na celodenní provoz. Průměrná odvozní vzdálenost je v rozmezí 500 až 700 m. Samotná vzdálenost však nemá příliš významný dopad na denní výkonnost, neboť stroj je relativně rychlý. Proto přibližně 70% pracovní doby připadá na nakládání a skládání a pouze 30% je doba jízdy.

Vimek každoročně zvyšuje výrobu. V roce 2009 se vyrobilo celkem téměř 100 kusů strojů Vimek 620, 606 TT harvestoru 404 t. V současné době pracuje v ČR 67 strojů. Některé stroje jsou i 12 let staré s více jak 20 000 odpracovaných hodin. Postupně byla „606“ inovována a hlavně zesílena – rám, motor, převodovka a hydraulická ruka. V ČR je 6 generací modelu „606“, které byly vyrobeny v letech 1996 až do současnosti.

Vimek  608

Nový model má zvýšenou nosnost, větší ložnou plochu, silnější a delší hydraulickou ruku, větší prostor v kabině a hlavně nový pohon zadních kol. Nosnost byla zvýšena z 3000 kg na 4 500 kg. Rám zadní části stroje je zcela nový a proto bylo možno použít silnější hydraulickou ruku Mowi P25 Vimek s dosahem 5,2m. Pojezdový systém byl výrazně vylepšen. Nový typ hydraulicky ovládaného variátoru snížil hlučnost v kabině, prodloužil jeho životnost a umožňuje pracovní a pojezdový režim. Pohon zadních kol je pomocí vložené nápravy s diferenciálem a lamelovými brzdami v olejové lázni. Zadní kola se tak přiklápí k vložené nápravě. Toto na první pohled těžko představitelné provedení je po zhlédnutí zcela jasné a až geniálně účelné. Náprava je tak vlastně postavena z horní strany a stroj má maximální možnou světlost při daném pneu v celém profilu stroje. Světlá výšku skutečně nejnižšího místa v celém profilu mezi koly je tak 39,5 cm. Hrdě mohu napsat „Tak dobrý nikdo jiný není“. Nové technické řešení umožnilo zvětšit rozvor zadních náprav na 120 cm a šířku stroje o 10 cm na 190 cm. Zvýšila se tak stabilita. Stroje pro ČR mají délku ložné plochy  4m, aby bylo možno vozit hráně 2+2,5m. Vyvážecí traktor Vimek 608 je pak 7,3m dlouhý. Objem převáženého dříví je o cca 20% větší ve srovnání s 606. V ČR je 6 strojů.

Proč zvolit stroje Vimek

 • stabilita výrobce a množství vyrobených strojů (nejlepší ve svém oboru)
 • lety prověřená  hydraulické ruky s velkou silou na zdvihu.
 • nízká spotřeba PHM
 • dlouholeté zastoupení v ČR – od roku 2001. Dokonale ověřeno v provozu.
 • příznivá cena a snadná dostupnost náhradních dílů  – jednoduchost stroje
 • jednoduchá konstrukce – mechanická pojezdová soustava, vyměnitelné součásti středu stroje– snadná výměna
 • rámová brzda – stabilizátor
 • počet vyrobených kusů
 • pravdivost poskytovaných údajů

 

Lesnická Obchodní s.r.o. je dovozcem pro ČR, zajišťuje záruční i pozáruční servis. Společnost má zaučený personál přímo výrobcem. Ve Žluticích máme sklad náhradních dílů, servisní středisko a odtud vyjíždí pojízdné dílny. Pro dodávku dílů používáme službu profi balíků, které jsou doručovány do druhého dne.

Stroje jsou po celé zemi a rádi vám je ukážeme při každodenní práci. Vždy se snažíme ukázat kromě nejnovějšího modelu i mašinku „která již má něco za sebou“, aby jste si mohli udělat komplexní obrázek.

Ing. Tomáš Kuchta, ředitel společnosti

Poslední komentáře

Tabulky pro výpočet
Dobrý den, 1) Délka kulatiny by mohla zůstávat dok
Husqvarna 560 XP
mam 560xp i 562xp a nemuzu si je vynachvalit,sem t
Husqvarna 560 XP
Mam pilu přes 3 roky - těžby, probírky, prořezávky

Poslední v diskuzi

Obrázky v galerii

Bottom Image Bottom Image Bottom Image Bottom Image

Bottom Image Bottom Image Bottom Image Bottom Image