image image image

Tabulky

Tabulky pro výpočet objemu kulatiny online s možností

uložení na webu a vytisknutí

Katalog

Katalog výrobců, prodejců lesní techniky a náhradních dílů, poskytovatelů služeb v lesnictví. Do katalogu se můžete jednoduše přidat a prezentovat Vaší firmu

Diskuze

Jestliže potřebujete s něčím poradit, navštivte naše diskuzní fórum

  • Tabulky
  • Katalog
  • Diskuze

Vimek 404 T3 harvestor do prvních probírek

Nejprve technické parametry. Posuďte sami

Šířka - 185cm, rozvor - 190cm, délka - 335cm, úhel zatáčení - 80 stupňů, vnitřní poloměr zatáčení - 200cm.

 

Vimek 404 T3 je třetí generací tohoto obdivuhodného stroje. První prototyp byl představen na výstavě Elmia Baltika v roce 2003. Nejprve se jednalo o universální nosič nářadí. Své uplatnění našel hlavně při výřezu náletu pod elektrovody, kolem silnic. Po uvedení do provozu přišla poptávka po harvestoru na stejném podvozku. Proto v roce 2006  vzniká druhá generace 404.

Harvestor Vimek 404T měl dvoulitrový dieselový motor kubota, upravenou hydraulickou ruku Mowi 2046 a hlavici Keto Forst o úřezu 30 cm. Tak se stal Vimek 404 T nástrojem na realizaci nového lesnického trendu „bez linkových výchovných zásahů“, který začali ve středním a jižním Švédsku prosazovat od konce devadesátých let minulého století. Kalkulace je jednoduchá.  Rozčleněním porostu na linky se středy 20m od sebe je vyřezáno 20% zásoby porostu na vlákninu. Plusem je dříví z oněch 20% plochy, které nebylo vyřezáno na vlákninu ale o trochu později na cennější sortiment.  Zpět ke druhé generaci harvestoru Vimek. Představení proběhlo v roce 2006 na výstavě Skogs Nolia a  celkem bylo vyrobeno 33 strojů

 

Třetí generace má větší motor Kubota V2403 MT o výkonu 44 kW při 2 700 otáčkách. Hydraulická pumpa je od firmy Sauer Danfoss. Stroj má vylepšený brzdový systém.Harvestorová hlavice Keto forst Silver se od předešlého typu liší hlavně silnějším naklápění, samostatným rotátorem, uspořádáním hadic, krytem motoru pily a uložení rozvaděče. Při konstrukci třetí generace již zbylo více prostoru věnovat se detailům. Vylepšení se tak dostalo hlavně v otázce pohodlí operátora. Určitě potěší klimatizace, prostornější a pohodlnější kabina, lepší odhlučnění či nová přístrojová deska. S novou verzí operačního programu Motomit IT přišli i užitečné funkce jako „žabí“ odvětvování. V současné době se dá říci, že po sedmi letech se jedná o funkčně i uživatelsky „vychytaný“ stroj.

Zkušenosti s Harvestorem Vimek v ČR.

První stroj byl dodán v prosinci 2007. Má za sebou tři roky dvousměnného provozu a více jak 9 000 hodin. Za tu dobu má na svém kontě přes 22 000 m3 v probírkách do 40 let a průměrnou hmotnatostí do 0,09 m3.

Denní výkon se pohybuje v rozmezí 15-35 m3. Spotřeba nafty je cca 4 litry na hodinu práce. Harvestorová hlavice zpracovává hmotu od 30 do 3 cm. Počet sortimentů se liší podle dřevin a podle velikosti porostů. Pokud se jedná o menší porosty, je zpravidla sortimentace v návaznosti na odvoz dříví omezena na dva tři sortimenty. V některých lokalitách se špičky zpracovávají až do 3cm a vyváží se ke štěpkování na energetickou štěpku.

Díky své obratnosti dané dvojitým řízením se tento harvestor dokáže pohybovat porostem bez potřeby linky. Při výchovném zásahu se u nás používají dvě metody. Při rozčleňování porostů tak jako známe od velkých strojů, tj. linka po dvaceti metrech a prostřední pás cca 10m stroj zpracovává uvnitř a dává do stran k lince. U druhého způsobu se používá tzv. dočasných linek, které nejsou v pravidelných rozestupech a rovné, ale pouze se využívá řidších míst. Tato metoda je velice efektivní a práce vypadá perfektně. Je zde předpoklad dobré obsluhy stroje a souhra myšlení operátora harvestoru a vyvážecí soupravy.

Vhodné porosty

Těžiště práce je v porostech, kde se provádí první výchovné zásahy. Často se jedná o husté zavětřené porosty, do kterých je obtížně vidět. Prostě porosty, které nechce nikdo dělat. Zde se totiž uplatní hlavní deviza stroje – pohyblivost, úhel zatočení až 80 stupňů. Tak může obsluha každý strom posuzovat z bezprostřední vzdálenosti a ne z linky vzdálené 6 případně až 10 m. V začátku stroje pracovaly v silnějších porostech. Brzy se ukázalo, že je to z ekonomického hlediska škoda. Nejlepších tržeb se totiž dosahuje v porostech s hmotnatostí do 0,09 či 0,14.

Prodej strojů v ČR

Po první vlaštovce z konce roku 2007 nastalo opět čekání na zkušenosti. V červnu 2010 roku se u nás prodal druhý stroj a v listopadu další.

První stroj pracuje v okolí Písku druhý těsně za hranicemi na Slovensku v Malackách. A třetí stroj si koupila stejná firma jako první. To je možná ta nejlepší reference. Za všemi vyváží buď vimek 606 nebo 608.

Ing. Tomáš Kuchta, ředitel společnosti

 

Poslední komentáře

Tabulky pro výpočet
Dobrý den, 1) Délka kulatiny by mohla zůstávat dok
Husqvarna 560 XP
mam 560xp i 562xp a nemuzu si je vynachvalit,sem t
Husqvarna 560 XP
Mam pilu přes 3 roky - těžby, probírky, prořezávky

Poslední v diskuzi

Obrázky v galerii

Bottom Image Bottom Image Bottom Image Bottom Image

Bottom Image Bottom Image Bottom Image Bottom Image