Dřevorubec ´92

Ve dnech 18.-20. května 1992 se poprvé v historii konalo mistrovství České republiky "Dřevorubec 92" na SOU lesnickém, a to v Abertamech. Záležitost to nebyla jednoduchá, neboť původně se měl "Dřevorubec 92" konat u Západočeských státních lesů Plzeň. Vzhledem k problémům s transformací lesního hospodářství však Západočeši nebyli schopni soutěž zajistit.

Ministerstvo zemědělství proto hledalo jiného pořadatele. Nakonec se ukázalo, že jediní, kdo byli schopni převzít pořadatelství "Dřevorubec" a soutěž v rekordně krátké době připravit, byli pracovníci lesnického učňovského školství, tedy SOU Abertamy a SVV Benešov. Teprve 8. dubna byla podepsána Dohoda o zajištění republikové soutěže "Dřevorubec 92". Podle této dohody MZe ČR zajistilo zastřešení akce, to jest pozvánky, diplomy, přihlášky do soutěže, ceny od sponzorů a financování soutěže: LZ Horní Blatná bezplatně poskytl dřevní hmotu a porost pro soutěž a pan Kalkus působil též jako rozhodčí; SVV Benešov zajistila činnost výpočetního střediska, sbor rozhodčich a pomoc 3 MOV z jiných SOU při přípravě soutěže. Vše ostatní zajištovalo SOU Abertamy. Po šesti týdnech usilovné práce pak mohla republiková soutěž "Dřevorubec 92" v perfektně připravovaném areálu SOU Abertamy začít. Do soutěže se přihlásilo celkem 22 soutěžících, mimo soutěž pak startovali 4 žáci pořádajícího SOU, a jak ukázaly výsledky, nebyli jen do počtu! Výkony a výsledky byly rozdílné v závislosti na předchozích zkušenostech, dovednostech, ale také nervozitě nebo naopak umění se soustředit. Předpokládaní favorité se nakonec také seřadili na čele výsledkové listiny včetně MOV Pavla Suchého z Lesonic. Poprvé bylo družstvu SW Benešov umožněno účastnit se "Dřevorubce" a ihned dokázalo, že i v SOU lesnických pracují skuteční mistři dřevorubeckého řemesla. O tom svědčí nejlépe výsledkové listiny.

 

 

Soutěž jednotlivců:

1. Kostrůněk-JmSL 1495 bodů

2. Daňhel -JmSL 1489 bodů

3. Odstrčilik -JmSL 1483 bodů

4. Gerža -SmSL 1449 bodů

5. Suchý -SVV 1382 bodů

6. Šplíchal -VčSL 1372 bodů

7. Němec -StčSL 1303 bodů

8. Koutský -StčSL 1296 bodů

9. Včelař -LZ H. Blatná 1288 bodů

10. Čech -SvčSL 1288 bodů

11. Šafr -SVV 1251 bodů

12. Klier -SOU Abertamy 1233 bodů

13. Krůza -SOU Abertamy 1178 bodů

 

V neoficiální soutěži družstev bylo pořadí následující:

1. JmSL Brno 4467 bodů

2. StčSL Benešov 3735 bodů

3. SVV Benešov 3719 bodů

4. SvčSL Teplice 3615 bodů

5. VčSL Hradec Králové 3529 bodů

6. SmSL Krnov 3417 bodů

7. SOU Abertamy 3402 bodů

8. Lesy Kladská 2203 bodů

 

Prvních devět ze soutěže jednotlivců postoupilo do celostátní soutěže "Dřevorubec 92" v Plumlově. Hodně úspěchů.

Poprvé proběhla soutěž "Dřevorubec" také za významné účasti sponzorů, zejména firem Jonsered, Silvaimpex, Husquarna Forest a Garden a dalších. První dva si odvážejí motorovou pilu a i další dostali hodnotné ceny. Vynikající výsledky žáků SOU Abertamy se odrazily i ve skutečnosti, že i když startovali mimo soutěž, přesto nejlepší z žáků obdržel jako zvláštní sponzorskou cenu samonavíjecí pásmo. Co říci závěrem? V současné době, kdy se ze strany ministerstva školství opakují cílevědomé snahy o rozbití systému učňovského školství dokázalo SOU Abertamy a SVV Benešov perfektní přípravou, bezproblémovým průběhem a výsledky mistrů odborného výcviku i žáků SOU v "Dřevorubcí 92" plnou oprávněnost existence komplexních učilišť lesnických. Nenechme rozbít to, co velmi dobře funguje. Naše lesy přece potřebuji kvalitně připravené pracovníky.