Lesní technika UKT Zahraniční Traktory John Deere, řada 5020

Traktory John Deere, řada 5020

Traktory John Deere řady 5020 jsou kompaktní, snadno ovladatelné a přitom mnohostranné traktory. Všechny tyto přednosti měli totiž konstruktéři před očima, když vyvíjeli řadu traktorů John Deere 5020. Zásluhou toho budou, pokud si je vyberete, plnit vaše požadavky po mnoho let. Jejich nízká konstrukční výška zajistí, že se s nimi vejdete téměř všude. A protože kabina poskytuje dokonalou ergonomii, velký prostor a ničím neomezený výhled, budete se i po dlouhém pracovním dni cítit svěží. Připočtěme ještě malý poloměr otáčení, výkonný motor PowerTech o obsahu 4,5 l se zvýšeným nárůstem kroutícího momentu a redukovanou spotřebu paliva. Traktory John Deere řady 5020 v sobě skrývají mnoho osvědčených komponentů řady 6020.

Celá konstrukce traktoru opět vychází z mostového ocelového rámu, který tvoří páteř celého traktoru. Mostový rám se u traktorů John Deere střední třídy objevil již na podzim roku 1992, kdy se začala vyrábět řada 6000. Rám má tu výhodu, že pohlcuje provozní rázy, chvění a zatížení vyvolané nesenými stroji a příslušenstvím. K rámu se jako jednotlivé celky připevňují motor, převodovka, kabina, řízení a hydraulika a tím jsou minimálně namáhány. Mostový rám umožňuje díky optimálnímu rozložení zatížení zlepšit tahový výkon a ovládání stroje. Motor je v rámu měkce usazen na čtyřech silentblocích a zaručuje tak klidný chod a dlouhou životnost. Tím, že není použita přírubová koncepce, snižuje se hmotnost stroje a je zaručena spolehlivost a dlouhá životnost jednotlivých komponentů. Motory PowerTech o obsahu 4,5 litru, známé již z řady 6020, jsou prověřené, spolehlivé, úsporné a výkonné. Ventilátor chlazení je poháněn viskospojkou řízenou podle teploty motoru. Tím se šetří výkon a přesně řídí teplota motoru. Motory řady 5020 mají široký rozsah otáček konstantního výkonu -460/min. Rezerva kroutícího momentu 34% zvyšuje tahový výkon a umožňuje pohyb i za nejtěžších podmínek. Je zde samozřejmě prodloužen interval výměny oleje motoru na 500 motohodin.

Inženýři u firmy John Deere vyvinuli zcela novou kabinu pro traktory řady 5020. Drželi se faktu, že stroj je produktivní pouze v případě, když řidiči poskytuje pohodlí a snadnou ovladatelnost. Tato kabina je prostorná a nabízí ergonomicky a logicky umístěné ovládání, které snižuje únavu a namáhání řidiče. Další předností je výhled v úhlu 320° a díky L – profilu zadního okna je dobrý výhled dolů na závěs, což usnadňuje připojení nářadí. Další předností jsou i rohová okna, která zajišťují výhled i v zadních rozích traktoru což je výhodné ve stísněných prostorech. V nové kabině dosahuje úroveň hluku při plném zatížení motoru pouze 75 dB(A). Kabina ve standartu nabízí i odkládací přihrádky. Volitelným příslušenstvím kabiny může být střešní okno, nebo výklopné čelní sklo. Na kabinu se dají připojit i 4 pracovní světlomety dopředu i dozadu.

Převodovky v traktorech řady 5020 jsou robustní, zdokonalené, velmi spolehlivé a jednoduché na ovládání. V nabídce jsou převodovky PowrQuad a PowrQuadPlus, které mají ve standardní výbavě reverzor ovládaný levou rukou. Převodovky nabízejí při plných otáčkách motoru dosáhnout provozní rychlosti od 3,3 do 40 km/h. Převodovky lze vybavit redukcí v rozsahu rychlosti od 1,5 km/h. Díky těmto převodovkám traktory 5020 výborně hodí na pole i do lesa.

PowrQuad 16/16 má čtyři stupně řazení pod zatížením a čtyři skupiny v synchronizační skříni. Tato převodovka umožňuje snadnou změnu rychlosti či přizpůsobení vzhledem k zatížení. U této převodovky je ve standardu montován mechanický reverzor, který umožňuje snadnou změnu směru jízdy bez použití spojky, což je ideální pro práci s čelním nakladačem nebo rampovačem.

PowrQuadPlus je rovněž vybavena čtyřmi stupni řazení pod zatížením a čtyřmi skupinami v synchronizační skříni. Umožňuje jednopákové řazení s automatickým řazením stupňů pod zatížením při přeřazení skupin. Díky tomuto automatickému řazení stupňů je při řazení skupin vybrán v závislosti na pojezdové rychlosti vždy ten nejvhodnější stupeň. Například při řazení z C4 do skupiny D PowrQuadPlus vybere stupeň D2. Podobné je to i při podřazování například z C1 vybere PowrQuadPlus stupeň B3. Tím je při dopravě zajištěno plynulé řazení a zvýšený výkon traktoru. Traktory s touto převodovkou mají elektrický reverzor. Traktory řady 5020 jsou samozřejmě vybaveny spojkou PermaClutch osvědčenou v traktorech řady 6020.

 

 

Komentáře (0)Add Comment

Napiš komentář
Musíš se přihlásit, abys mohl přidat komentář. Zaregistruj se pokud ještě nemáš účet.

busy